up למעלה

יש כבוד: הכירו את הגבינות זוכות המדליות

בתמונה: גבינת עמית וגבינת עמית כמהין. צילום: שני בריל

 

בשנים האחרונות דובר לא מעט על הישגיה הטכנולוגיים, האולימפיים ולעיתים אף האירוויזיוניים של ישראל – אך הגיעה העת להסיט את הזרקור גם אל הישגיה הקולינריים – ומסתבר, שיש לא מעט כאלה.

 

מחלבת 'שירת רועים'

פריצת הדרך הראשונה של ישראל לתחרות הבינלאומית World Cheese Awards אירעה בשנת 2018, לאחר 31 שנים של קיומה. זו הייתה פריצה מרגשת במיוחד, משום שכבר מהפעם הראשונה בה השתתפה, ישראל עלתה לגמר אליפות העולם, בתחרות הגבינות היוקרתית והנחשבת ביותר שיש.

הזוכה הגאה הייתה לא אחרת מגבינת מעיין חרוד, אשר זכתה במדליית ה- Super Gold והעפילה לTOP 16 , מתוך אלפי סוגי גבינות. האחראית לזכייה היא מיכל מור מלמד, גבנית במחלבת 'שירת רועים', הממוקמת ביישוב לוטם אשר בגוש משגב בצפון. מדובר במחלבת בוטיק, המייצרת גבינות איכותיות מחלב צאן. במחלבה מיוצרות מחלב עזים וחלב כבשים גבינות קשות, חצי קשות, חצי רכות ורכות, בשיטות מסורתיות: ללא חומרים משמרים, ללא צבעי מאכל וללא ציפויי שעווה.

סיפורה של מיכל מעניין במיוחד, שכן כקלינאית תקשורת ותיקה, לא הייתה הייתה לה נגיעה לעולם הגבינות. היא נחשפה לעולם הגבינות באקראי במהלך חופשת רחיפה במצנחים באלפים הברניים בשווייץ, קיץ 2005, ובחלוף השנים אף הפכה לשופטת הגבינות הישראלית הבינלאומית – היחידה בארץ, ומוזמנת מדי שנה לשפוט ב World Cheese Awards ברחבי העולם.. כל זאת, כמובן, לצד זכיות נוספות שנותנות לנו סיבה לגאווה: למחלבת 'שירת רועים' תשע מדליות (!) מאליפויות עולם וממונדיאלים של גבינות.

גם בתחרות הגבינות הישראלית, היחידה שהתקיימה בארץ, זכתה 'שירת רועים' בחמש מדליות זהב וכסף.

ניתן להגיע למחלבה ולטעום את הגבינות המעוטרות בזכייה, או להשיגן בנקודות המכירה ברחבי הארץ – מחלבת 'שירת רועים'

 

בתמונה: גבינת 'מעין חרוד', שעלתה לגמר אליפות העולם, טופ 16 – מתוך אלפי גבינות בתחרות. צילום: שני בריל

 

מחלבת 'הנוקד'

בתמונה: גבינת 'בזלת', גבינה שטופה מחלב כבשים – זוכת אליפות עולם. צילום: רינת ברזילי

 

גם מחלבת 'הנוקד' הסבה לנו כבוד רב, בהיותה מחזיקה בלא פחות מ-15 מדליות אולימפיות בתחרויות בעולם, 5 מהן מספטמבר האחרון בתחרות עולמית שנערכה בטור שבצרפת. בתחרויות השתתפו אלפי גבינות מכל העולם, אולם גברו על כולן הגבינות: 'לשם' (גבינת כבשים קשה), 'שוהם ריזרב' (גבינה קשה מיושנת), 'ספיר' (גבינה כחולה), יצהר (גבינה קשה), וגבינת בית הכרם (גבינה קשה).

האחראי לזכיות הוא דני ברזילי, הבעלים של מחלבת 'הנוקד', ובדומה למיכל, עזב גם הוא את עיסוקו הקודם בתעשייה האווירית. מאז, הוא הספיק להשתתף בשיא גינס בשולחן הגבינות הגדול בעולם, ואף להצטרף לגילדת הגבנים העולמית.

דני הקים את חוותו הגלילית ב-1981, אשר ממוקמת ביישוב גילון, אל מול נוף מרהיב של עמק זבולון ומפרץ חיפה. במחלבה מייצרים גבינות עיזים וכבשים קשות ובשלות בשיטה מסורתית, בשילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים. הגבינות מבשילות על מדפי עץ אלון למשך 4-24 חודשים, בעוד טעמן ואופיין מושפע מהאיזור הגלילי.

מוזמנים לעיין ולרכוש את הגבינות בעמוד הפייסבוק:
מחלבת הנוקד

 

בתמונה: גבינת 'לשם', גבינה קשה מחלב כבשים – זוכה ב 5 מדליות באליפויות עולם. צילום: רינת ברזילי

 

חנן הגבן

אל עולם הגבינות הגיע חנן במקרה, כאשר נתקל במתכון לגבינה צפתית בספרה של שרי אנסקי. יחד עם בתו בת החמש הם נסעו לדיר, רכשו חלב עיזים והכינו גבינה לפי המתכון הכתוב. התוצאה הטעימה הייתה תחילתו של המסע לעולם הקסום של הגבינות.

חנן המשיך ללימודים מקצועיים בארץ ובחו"ל ולמד להכין גבינות בשיטות מסורתיות. לאחר מכן, בלב מטע אבוקדו במושב חרות שבשרון, שיפץ חנן את הלול הישן והסב אותו למגבנה בשם חנן הגבן בה הוא מכין במו ידיו גבינות כפריות מחלב כבשים, עיזים ובקר בשיטות מסורתיות.

הגבינות במגבנה מיוצרות ללא חומרים משמרים, אבקות חלב או צבעי מאכל. בתהליך הייצור נשמרת המסורת המאפיינת כל גבינה – סוג החלב, תהליך ההכנה, התנאים בהם היא מבשילה ועוד. טריות החלב והמגע האישי מבטיחים טעם ואיכות.

לפני כשש שנים הוקם במטע האבוקדו גם מרכז מבקרים, בשיתוף משרד החקלאות ומשרד התיירות, אליו ניתן להגיע ולראות את תהליך הכנת הגבינות, ליהנות מתוצרת המגבנה ומיין ישראלי ושאר המוצרים המיוצרים במשק – כולל גלידה מיוחדת מחלב משק טרי.

בשנת 2019 חנן השתתף במונדיאל הגבינות בעיר טור שבעמק הלואר וגבינת ה"חרות" שלו זכתה במדליית ארד. במונדיאל זה חנן עיצב את החלק הישראלי בשולחן הגבינות הארוך בעולם – שנכנס לספר גינס (!).

בשנת 2023 השתתף חנן בשנית בתחרות המונדיאל בטור. גבינת "יותם עזים" שלו זכתה במדליית ארד, שתי גבינות נוספות זכו במדליית כסף – גבינה בסגנון פקורינו כבשים וגבינת "חרות מרוה", וגבינת "חרות" מתיישנת מחלב כבשים (12 חודשים) זכתה במדליית זהב.

 

בתמונה: חרות מרווה, יותם עיזים, פיקורינו כבשים, חרות מתיישנת 12 חודשים, ופירמידה עיזים. צילום: חנן הגבן

 

חוות רום

עזי מיטרני, גבן המחלבה המתמחה בייצור גבינות בוטיק מחלב עיזים, למד את רזי המקצוע ממיטב המורים בצרפת. עזי חבר בגילדת הגבנים העולמית 'סיינט אגוזיון', זוכה פרסים עולמיים באולימפיאדת הגבינות שמתקיימת בעיר טור שבצרפת משנת 2015, ביניהן 'פחימה' – גבינת עיזים חצי קשה מחלב 100% מרעה, מתיישנת כ-8 חודשים, בעלת ארומה של אגוזים וקריסטלים של טראזין, עם פס פחם ערמונים באמצע הגבינה. גבינה זו זכתה במדליית ארד, אחת מתוך ארבע מדליות (2 כסף, 2 ארד) בהן זכו במונדיאל דה פורמאז' שהתקיים בספטמבר 2024, בעיר טור בצרפת.

כשהוא לא מייצר גבינות נפלאות ב חוות רום, עזי מוציא את מיטב הגבנים בארץ לסדנות מיוחדות בצרפת.

 

בתמונה: גבינת עיזים 'פחימה', זוכת מדליית ארד במונדיאל דה פורמאז', צרפת. צילום: חוות רום